Teol­li­suus odottaa el­py­mis­tä

Teollisuus odottaa suhdanteiden asteittaista toipumista lähitulevaisuudessa.

Teollisuus odottaa suhdanteiden asteittaista toipumista lähitulevaisuudessa. Elpyminen alkaa torstaina julkistetun Teollisuuden ja työnantajain keskusliiton suhdannebarometrin mukaan osalla teollisuutta jo toisella vuosineljänneksellä. Rakentamisessa alkuvuosi on barometrin mukaan yhä vaisu.

Paranevaa kehitystä odotti yrityksistä 19 prosenttia ja heikkenemistä 9 prosenttia. Teollisuuden suhdanteiden ennallaan pysymistä lähitulevaisuudessa ennakoi suurin osa vastaajista eli 72 prosenttia.

- Riskit huonommallekin kehitykselle ovat suuret, sillä suhdannetilanne on useimmilla toimialoilla vaikea. Tilauskirjat ovat yhä ohentuneet, kapasiteettia on aiempaa runsaammin vapaana ja työvoiman määrää joudutaan vähentämään, totesi osastopäällikkö Pekka Tsupari torstaina Helsingissä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä