Televisio syttyi tuleen vanhusten palvelutalossa Helsingin Töölössä keskiviikkona illansuussa. Pelastuslaitoksen yksiköt olivat paikalla alle viidessä minuutissa ja sammuttivat ilmiliekeillä palavan laitteen.
Henkilövahingoilta vältyttiin, mutta savu turmeli asunnon.
Jos sammutettava kohde olisi ollut vielä viiden minuutin ajomatkan päässä, olisi koko yksiö päivystävän palomestarin Hannu Arimon mukaan syttynyt tuleen. Nyt paloivat television lisäksi vain verhot ja verhotanko putosi.
Palvelutalossa on useita vanhusten yksiöitä. Palokunnan saapuessa palopaikalle useat niiden asukkaista availivat ovia, mutta palomiehet käskivät ovet kiinni ja asukkaat pysymään asunnoissaan. Näin vältyttiin häkämyrkytyksiltä.
Palohälytyksen teki puhelimella sen asunnon haltija, jossa tv paloi. Iäkäs nainen poistui sen jälkeen turvaan asunnostaan.