Te­ho­se­koi­tin avasi Ro­tuaa­ri Pik­ni­kin

Lahtelaisella Tehosekoittimella oli epäkiitollinen tehtävä aloittaa järjestyksessään kolmas Rotuaari Piknik eilen keskiviikkona.

Asfaltti polttaa. Tehosekoitin avasi Rotuaari Piknikin keskiviikkoillan ja jäi viettämään torstaita Ouluun.
Asfaltti polttaa. Tehosekoitin avasi Rotuaari Piknikin keskiviikkoillan ja jäi viettämään torstaita Ouluun.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Lahtelaisella Tehosekoittimella oli epäkiitollinen tehtävä aloittaa järjestyksessään kolmas Rotuaari Piknik eilen keskiviikkona. Liekö sitten ollut Tehosekoittimen vai aurinkoisen sään ansiota, että kävelykadun juhla-alueelle oli kertynyt populaa pilvin pimein jo soiton alkaessa puoli kahdeksalta.

Keikka käynnistyi kuitenkin varsin jähmeästi. Alkuun vain basisti Hanski näytti olevan lavalla koko sydämestään. Laulaja Otto kyllä heiluili koko Rotuaarin leveydeltä, mutta hänen kukkoilustaan paistoi rutiini.

Rotuaari Piknikin keskiviikon ohjelma oli räätälöity lähinnä viitisen vuotta sitten teini-ikää viettäneille, mutta silti omintakeisesti perinteistä rock'n'rollia ja särmikästä popiskelmää yhdistelevä yhtye näytti alkuun vetoavan vain vannoutuneimpiin faneihin. Keikan alkupuolen biiseistä Asfaltti polttaa, Pyydä tähdet taivaalta ja C'mon baby yeah tosin vähitellen tiivistivät tunnelmaa muidenkin kuulijoiden joukossa.

Lopulta vasta hitit Valonkantaja ja Pillitä Elli pillitä todella osoittivat, että Tehosekoittimella on oikeasti karismaa täysikasvuisenkin yleisön edessä.

Sopivasti ennen encore-kappaleita heräsi myös niin kovin tympääntyneen näköisenä kitaransa varressa puurtanut biisinikkari Matti, joka intoutui jopa rumpukorokkeelle luukuttamaan soitin niskansa takana.

Tehosekoittimen faneille tiedoksi, että yhtye aikoi jäädä viettämään torstaita Ouluun. "Tenuttaminen Naulakarin uimarannalla", kuten Otto ulkopaikkakuntalaisena asian ilmaisi, alkaa tiettävästi puolen päivän jälkeen.

Keskiviikon muut esiintyjät päälavalla olivat Apulanta ja The Rasmus. Paikallisina niminä alueen ravintoloissa soittivat kitaraduo Timo Käsmä ja Mara Mäntyniemi sekä 60- ja 70-luvun hittejä kertaava Planet Caravan.

KATSO VIDEO:

[HIDAS YHTEYS] [NOPEA YHTEYS] [WINMEDIA]

Ilmoita asiavirheestä