Teemu Va­san­ka­ril­le syyt­teet useista ta­lous­ri­kok­sis­ta

Entiselle oululaiselle kunnallispoliitikolle, liikemies Teemu Vasankarille luettiin maanantaina Oulun käräjäoikeudessa yhteensä viisi talousrikossyytettä.

Entiselle oululaiselle kunnallispoliitikolle, liikemies Teemu Vasankarille luettiin maanantaina Oulun käräjäoikeudessa yhteensä viisi talousrikossyytettä. Syyttäjän mukaan Vasankari syyllistyi vuosina 1995--2000 yhteensä kolmeen törkeään veropetokseen ja kahteen kirjanpitorikokseen.

Yksi veropetoksista liittyy Vasankarin henkilökohtaiseen verotukseen, loput Vasankarin omistamiin kahteen osakeyhtiöön, joissa hän oli myös toimitusjohtaja sekä ainoa hallituksen jäsen.

"Verottajalla ei jäänyt saatavia sen takia, että Vasankari ja yhtiöt maksoivat kaikki veroseuraamukset korkoineen vuosina 2000--2001 pidettyjen verotarkastusten jälkeen", kihlakunnansyyttäjä Ilkka Kalliokulju sanoo.

Kalliokulju vaatii Vasankarille ehdollista vankeusrangaistusta. Vasankari kiisti oikeudessa syyllisyytensä. Oulun käräjäoikeus antaa asiassa tuomionsa 1. marraskuuta.

Teemu Vasankari toimi Oulussa kokoomuksen kaupunginvaltuutettuna vuosina 1997--2002. Hän oli myös Oulun energialautakunnan puheenjohtajana neljä vuotta. Muutama vuosi sitten Vasankari muutti Sveitsiin.

Lue lisää tiistain KALEVASTA!

Ilmoita asiavirheestä