Teek­ka­ris­pek­sis­sä näyt­te­li­jät tekevät niin kuin yleisö käskee

"Omstart!" huutaa kovaääninen mies yleisön joukosta. Lavalla näyttelijät järjestäytyvät uudelleen asemiinsa ennen viimeistä repliikkiä ja toistavat sen. Toisto tapahtuu joko samanlaisena alkuperäisen repliikin kanssa tai sitten niin kuin näyttelijät itse haluavat.

Trimalchion juhlien lopussa tolpillaan pysyvät enää Nero (Ossi-Matti Lahtinen) ja hänen ylväs äitinsä Agrippina (Jaana Vapaavuori).
Trimalchion juhlien lopussa tolpillaan pysyvät enää Nero (Ossi-Matti Lahtinen) ja hänen ylväs äitinsä Agrippina (Jaana Vapaavuori).

Teekkarispeksi Nero esitetään
tänään sunnuntaina Oulun
kaupunginteatterissa kello 19.

"Omstart!" huutaa kovaääninen mies yleisön joukosta. Lavalla näyttelijät järjestäytyvät uudelleen asemiinsa ennen viimeistä repliikkiä ja toistavat sen. Toisto tapahtuu joko samanlaisena alkuperäisen repliikin kanssa tai sitten niin kuin näyttelijät itse haluavat.

Tässäpä vasta oivallinen taidekappale. Jos katsojasta tuntuu, että juonenkäänne meni ohi tai jos kohtaus oli niin hauska, että se on pakko nähdä uudelleen, ei tarvitse kuin karjaista omstart ja näytelmä kelautuu pätkän taaksepäin.

Hiljaa ei lehtereillä tarvitse tosiaankaan olla ja jos jonkun toisen katsojan läpätys ärsyttää, saa sitäkin kommentoida ääneen. Taiteilijan työn häpäisyä? Ei suinkaan!

Teekkarispeksi on teatteria niin sanan varsinaisessa kuin ironisessa merkityksessäkin. Koska asialla ovat teekkarit, voi jo ennalta odottaa, että sisältö voi olla melkein mitä vain. Jäykkää ja totista se ei ainakaan ole.

Teekkarispeksi on aihepiiriltään historiallinen musiikkinäytelmä. Näytelmän aikana näyttelijät ja yleisö ovat vuorovaikutuksessa keskenään. Nopean takaisinkelauksen lisäksi yleisö voi vaatia näyttelijältä laulun encore, repliikin Savon murteella tai vaikka juuri lausutun pätkän saksaksi. Kohtaukseen voi pyytää lisää intohimoa, komiikkaa tai aivan mitä mieleen juolahtaa. Näyttelijät improvisoivat kohtauksen kuten kansa päättää.

Vuoden 2006 Teekkarispeksi Nero vie yleisön Rooman valtakuntaan ja vuoteen 64 jKr. Musiikkinäytelmä alkaa tiukalla rokilla ja Rooman tyyliin viinipikarit eivät ole koskaan tyhjinä. Yleisöstä pyydetään repliikin omstartia saksaksi ja kun keisari Neron saapuminen juhliin ilmoitetaan, vaatii yleisö omstartina tyhmemmän keisarin.

"Myös Henrik Lax saapuu juhliimme", ilmoittaa illan isäntä Trimalchio improna. Liekö ominaista teekkareille ja speksin alkujuurille, mutta lentävät ruotsinkieliset mietelauseet, kuten ´den glider in´ ja ´sommaren är kort´ avaavat yleisön hurmiollisiin, näyttelijät yllättäviin omstart-käskyihin.

Lyhykäisyydessään Nero-musiikkinäytelmän juoni etenee solakasta humalatilasta tukevaan sellaiseen Trimalchion pidoissa.

Jatkoilla hallitsija Nerolle tulee päähänpinttymä kaikkien aikojen näytelmästä, joka mullistaisi koko teatteritaiteen. Neron hovikriitikko Petronius saa aamuun asti aikaa kirjoittaa näytelmän, jollaista ei koskaan ole nähty. Ja sellaisen Petronius tekeekin, joskaan ei aivan siinä muodossa kuin Nero oli sen laakerinlehtiseppeleensä katveessa hahmottanut.

Vaikka musiikkinäytelmä onkin silkkaa teatteria, on se myös tasokasta sellaista. Satiiriset, poppaavat ja hevimättöä tulkitsevat roomalaishahmot ovat kerrassaan loistavia. Improvisaatio-osuudet tuovat jännitystä ja humoristista odottamisen makua, sillä koskaan ei tiedä mitä lavalta seuraavaksi kuulee.

Näyttelijöiden taito improvisoida nokkelasti, nykyaikaakin roomalaiseen tyyliin piikitellen, on hatunnoston arvoinen temppu.

Teekkarispeksi ry:n puheenjohtaja Teppo Nurminen arvioi Espoossa tiistaina esitetyssä Neron ensi-illassa olleen noin 250 katsojaa. Enempää Espoon kulttuurikeskuksen saliin tuskin olisi mahtunutkaan.

Teekkarispeksi on kymmenen vuoden ajan perinteisesti vieraillut kiertueellaan Oulussa. "Yleisö on Oulussa ollut aina tosi aktiivista", Nurminen kiittelee. "Oulussa yleisö osallistuu näytelmään enemmän kuin katsojat täällä etelässä. Voisipa sanoa että Oulun yleisö on koko Suomen paras."

Ja tässä välissä yleisö voisi huutaa Omstart! Lisää oululaisyleisöä kehuvia adjektiiveja, swahiliksi ynnä ouluksi murtaen.

Ilmoita asiavirheestä