Täy­del­li­nen ro­mah­dus lopussa

Hämeenlinnan Pallokerho iski Ritarihallin tulostaululle hienossa ja värikkäässä kiekko-ottelussa 2-1-lukemat, jotka ovat kuin vanhan kertausta: joukkueiden kaikki kolme tämän kauden matsia ovat päättyneet HPK:n voittoon 2-1.

Tukipilari. Niklas Bäckström piti Kärppiä pitkään pystyssä Hämeenlinnassa.
Tukipilari. Niklas Bäckström piti Kärppiä pitkään pystyssä Hämeenlinnassa.

SM-liiga

HPK-Kärpät        2-1
(0-0, 0-1, 2-0)

Hämeenlinna Hämeenlinnan Pallokerho iski Ritarihallin tulostaululle hienossa ja värikkäässä kiekko-ottelussa 2-1-lukemat, jotka ovat kuin vanhan kertausta: joukkueiden kaikki kolme tämän kauden matsia ovat päättyneet HPK:n voittoon 2-1.

Tällä kertaa Kärpät nukahti omalla ylivoimallaan pelin lopussa ja HPK tuli alivoimalla tasoihin.

"Kaksi viimeistä minuuttia olimme liian passiivisia. En osaa sanoa, miksi nämä ottelut päättyvät aina samaan tulokseen. Tiukkoja matseja nämä ovat joka tapauksessa", puhui Kärppien kapteeni Lasse Kukkonen.

Kukkonen vei Kärpät johtoon ennen pelin puoliväliä siniviivalaukauksella. Kukkosen kauden kahdeksannen osuman syöttivät Mikko Lehtonen ja Petr Tenkrat, jolla oli ennen maalia avopaikka HPK:n maalivahti Karri Rämön harhasyötöstä.

"Jari Viuhkola ja Petr Tenkrat tekivät hyvän maskin, joten helppo oli onnistua", Kukkonen sanoi.

Kukkonen on tehnyt jo yhden kauden maaliennätyksensä, sillä vastustajan verkko on heilunut yhteensä jo kahdeksan kertaa.

Kärppävahti Niklas Bäckström joutui todella hikiseen iltapuhteeseen ja piti vierailijan voitossa kiinni lähes loppuun asti. Bäckström torjui peräti 37 kertaa ja piti nolla lähes 59 minuuttia.

"Emme pystyneet pitämään johtoa. Herpaannuimme lopussa ja HPK vei koko pistepotin. Tasakentällisin 5-5 -vastaan olimme koko ajan alakynnessä", kommentoi Kärppien vastuuvalmentaja Kari Jalonen.

HPK iski tasoituksen ajassa 58.44 alivoimalla. Tuolloin Kärpillä oli kentällä viisikko, jossa puolustivat Ari Vallin ja Mikko Lehtonen sekä hyökkäsivät Mika Pyörälä, Jari Viuhkola ja Petr Tenkrat.

HPK:n pakki Veli-Pekka Laitinen antoi pitkän unelmasyötön, josta latvialainen Janis Sprukts livahti läpiajoon ja onnistui jäätä pitkin huijaamaan Bäckströmin.

"Nukahdimme tuossa ylivoimassa totaalisesti", Kari Jalonen myönsi.

Lasse Kukkonen ehti istua laitataklauksesta saamaansa jäähyä vain viisi sekuntia, kun Laamanen löi ratkaisun.

"Varmaan jäähy täytti kriteerit, mutta linja vaihtelee silti usein. Jäähyjä tulee pelissä kuin pelissä", sanoi ratkaisua jäähyaitiosta seurannut Kukkonen.

"Näitä ei auta liikaa jossitella, sillä meillä oli mahdollisuus ratkaista peli 5-3 -ylivoimalla kolmannessa erässä. Jos siinä tilanteessa olisimme onnistuneet, ei näillä viimeisillä jäähyillä olisi mitään merkitystä", korosti Kukkonen.

"Nämä ovat olleet viime vuosina aina hyviä, kovia, tiukkoja ja rehtejä pelejä. Tämä lopun nousu ja alivoimamaali oli meille harvinaista herkkua Kärppiä vastaan. Yläkerta oli meidän puolella viimeisen kahden minuutin aikana", jatkoi HPK:n Jalonen.

"Nämä pelit voi voittaa kumpi vaan. Meillä oli hiukan enemmän onnea. Lisäksi Karri Rämö otti pari tosi tärkeät koppia", lisäsi Jukka Jalonen.

Kolmosviisikko Janne Pesonen, Pekka Saarenheimo, Juha-Pekka Haataja, Jouni Loponen ja Oskari Korpikari selvisi kelvollisesti ottelusta.

Nelostrio Jyri Junnila, Tommi Paakkolanvaara ja Mikko Alikoski viiletti vauhdilla aina kentälle päästessään. Seitsemäntenä pakkina pelasi Antti Ylönen.

Kärpät jatkaa kärkiotteluiden sarjaa, sillä torstaina Raksilan jäähallissa luistelee vastaan Tampereen Tappara. Maanantaisella voitollaan Tappara ohitti Kärpät ja nousi sarjassa toiseksi.

Kärpät ja HPK iskevät tällä kaudella runkosarjassa viimeisen kerran yhteen sarjan viimeisellä kierroksella 15. päivänä maaliskuuta. Oletettavasti jännitteitä ei tuosta ottelusta puutu.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä