Tap­pa­ran Tar­vai­nen takoo tulosta lai­dal­la

Tampere Tampereen Tapparan pukuhuoneessa ei ole ollut kuluvalla kaudella hymy herkässä. Kahdella edellisellä kaudella SM-liigan loppuotteluihin kiekkoillut ja jokseenkin ennallaan säilynyt Tappara kelluu taulukossa totuttua alempana. Pistepörssin kärkipäässä tapparalaisista on nähty vain kolmatta peräkkäistä yli 50 tehopisteen kautta tavoitteleva laitahyökkääjä Jussi Tarvainen, 26.

Toivo elää. Jussi Tarvainen toivoo, että hänen kasvattajaseuransa KalPa vielä palaisi takaisin SM-liigaan.
Toivo elää. Jussi Tarvainen toivoo, että hänen kasvattajaseuransa KalPa vielä palaisi takaisin SM-liigaan.
Kuva: Arkisto

SM-liiga Tampere Tampereen Tapparan pukuhuoneessa ei ole ollut kuluvalla kaudella hymy herkässä. Kahdella edellisellä kaudella SM-liigan loppuotteluihin kiekkoillut ja jokseenkin ennallaan säilynyt Tappara kelluu taulukossa totuttua alempana.

Pistepörssin kärkipäässä tapparalaisista on nähty vain kolmatta peräkkäistä yli 50 tehopisteen kautta tavoitteleva laitahyökkääjä Jussi Tarvainen, 26.

Tarvaisen tehot on huomannut jälleen myös Leijonien päävalmentaja Hannu Aravirta, jolta kävi kutsu edelliseen, kotimaassa pelattuun eurosarjan turnaukseen.

"Koen Tapparan kaudet (reilut kolme) kehitykseksi. Liikettä täällä on löytynyt lisää", ynnää kuopiolaiskasvattina vielä kovvoo savvoo viäntävä, mutta KalPasta kahden Jyväskylän JYP:ssä vietetyn vuoden jälkeen Tampereelle kotiutunut Tarvainen.

Kovassa paikassa Tarvainen on näyttänyt taitonsa viime kausien pudotuspeleissä. Uran ensimmäiset mitalit tuoneilla Tapparan hopeataipaleilla pisteet ovat olleet 8+2 ja 4+3.

"Eipä Edmontonista ole viime vuosina paljoa kuulunut. Kesällä 2001 sain sieltä sopimustarjouksen, mutta päätin jatkaa Tapparassa", Tarvainen kuittaa.

"KalPassa ja JYP:ssä tärkeintä oli päästä pelaamaan. Nyt mennään vuosi kerrallaan", pohtii Lasse Pirjetän, 28, syksyisestä NHL-debyytistä uutta potkua saanut Tarvainen.

"Valmentaja Rautakorpi (Jukka) lupasi siirron laidalle. Neljän vuoden jälkeen on alkanut tuntua siltä, että se on oikea paikkani."

Ainahan kehitystä ei voi hyökkäävänkään roolin pelaajalta mitata tehopisteinä eikä edes plusmiinuslukemalla. Tarvaisen osalla muutkin tilastot puhuvat puolestaan. JYP:ssä hän heilui vielä 84 ja Tapparan avauskaudella 91 jäähyminuutin arvoisesti. Sittemmin lukema on puolittunut, pudonnut jopa senkin alle.

"Vuodet karsivat pelistä tyhmät jäähyt, kampit ja koukut. Kymppejä minulla ei ole ollut oikeastaan koskaan", Tarvainen filosofoi.

Maajoukkueessa Tarvainen on ollut vakituinen kevään harjoitusleirin sparraaja. Neljänä vuonna kutsu on käynyt leiritykseen, muttei vielä koskaan arvokisoihin. Juniorien EM- tai MM-kisoja Tarvainen pelasi kevääseen 1996 mennessä peräti viidet.

"Maajoukkueeseen on niin kova tunku, ettei rannalle jääminen ole harmittanut", kuittaa Tarvainen 45 A-maaottelun ja 9+10 tehopisteen kokemuksella.

Kesät Tarvaisen kaksihenkinen perhe viettää muutenkin Riistaveden rannalla. KalPan taustayhtiön vähemmistöosakkaaksi häntä ei kuitenkaan vielä kutsuttu.

"Taitavat kaverit siellä tietää, että NHL-pelaajilla on varaa sijoittaa vähän enemmän kuin liigajyrällä", Tarvainen hymähtää.

"Olisihan se kiva, jos KalPa palaisi liigaan. Vaikka siihen taitaa mennäkin vuosia, olisi kiva vielä pelata KalPassa."

Ilmoita asiavirheestä