Tappara voitti Jokerit ja run­ko­sar­jan

HELSINKI Tappara voitti Jokerit ja jääkiekon SM-liigan runkosarjan lyömällä helsinkiläiset 1–0 (0–0, 1–0, 0–0). Ykköstilan ja 33 600 euron (200 000 mk) palkinnon tuoneen maalin laukoi toisessa erässä ajassa 30.02 puolustaja Janne Grönvall ylivoimalla.

HELSINKI Tappara voitti Jokerit ja jääkiekon SM-liigan runkosarjan lyömällä helsinkiläiset 1–0 (0–0, 1–0, 0–0). Ykköstilan ja 33 600 euron (200 000 mk) palkinnon tuoneen maalin laukoi toisessa erässä ajassa 30.02 puolustaja Janne Grönvall ylivoimalla.

Jokerien loppusuora ennen pudotuspelejä sujui varsin heikosti. Se hävisi kuusi viimeistä kamppailuaan maalierolla 15–7. Kauden se aloitti neljällä voitolla ja tasapelillä, joten helsinkiläisten pitää menestyäkseen löytää kadoksissa ollut onnistumisresepti. Puolustuspäässä Jokereilla ei näytä olevan isosti ongelmia, sillä helsinkiläisille tehtiin vähiten maaleja runkosarjassa eli vain 102.

Tappara pelasi sunnuntaina hyvin kurinalaisesti, eikä tarvitse epäillä sen muuttavan toimivaa systeemiään juuri lainkaan pudotuspeleissä. Tamperelaiset hävisivät 11 tuoreimmasta kamppailustaan vain kaksi, mikä on hyvä ennusmerkki kun se aloittaa puolivälierät Bluesia vastaan.

Jokereilla oli useampia hyviä mahdollisuuksia maalintekoon Tapparaa vastaan, mutta onnikaan ei ollut sille myötäinen. Helsinkiläisten läpiajoissa Tapparan maalivahti Tom Draper oli valpas ja välillä tolpatkin auttoivat häntä Jokerien masentamisessa.

Vastapäädyssä Jokerien kanadalaisvahti Jamie Ram onnistui myös vahvasti, mutta kamppailun puolivälissä Grönvallin unelmavedolle hän ei mahtanut mitään. Kiekko lähti matkaan kaukaa – siniviivan tuntumasta – mutta se kulki tarkasti takatolpan kautta Ramin taakse.

Ojanen voitti pistepörssin

Jokerit oli saanut viimeiseen runkosarjapeliin sairaslistalta kuntoutuneet hyökkääjät Petri Pakaslahden ja Pavel Rosan. Hyökkäyskuviot oli parempia kuin taannoin, mutta mm. ylivoimapeli oli edelleen tehotonta.

Tapparan voima taas oli yhtenäisyys, vieraat saivat isäntiä paremmin kiekon järjestelmällisesti omasta päästä hyökkäyspäähän. Liigan pistepörssin voittanut Janne Ojanen oli jälleen vahvassa vedossa vaikka ei lisännyt pistetiliään, joka osoitti 53 pelatun kamppailun jälkeen 20 maalia, 41 syöttöä sekä 61 pistettä. Pörssin kakkonen on HPK:n Vladimir Vujtek (45. 19+39=58) ja kolmonen Ilveksen Vesa Viitakoski (55. 31+26=57).

Pudotuspeleissä Tapparan aloittaa puolivälieräsarjan Bluesia vastaan keskiviikkona. Jokerien ja Kärppien välinen sarja alkaa Helsingissä jo tiistaina.

Runkosarja voitto oli Tapparalle kuudes vuonna 1975 alkaneessa SM-liigassa. Edellisen kerran se voitti perussarjan 1986. Mestaruutta kirvesrintapaidat juhlivat viimeksi 1988, jolloin Tappara sijoittui runkosarjassa kolmanneksi Ilveksen ja HIFK:n jälkeen. Vuosi sitten Jokerit voitti runkosarjan, mutta hävisi heti puolivälierässä Kärpille, josta se voisi nyt ottaa revanssin. (STT)

Ilmoita asiavirheestä