Tappara hankki Lii­gas­sa kovaa jälkeä tehneen Za­bors­kyn

Jääkiekkoliigassa pelaava Tappara on hankkinut slovakialaishyökkääjä Tomas Zaborskyn kahden vuoden sopimuksella.

Jääkiekkoliigassa pelaava Tappara on hankkinut slovakialaishyökkääjä Tomas Zaborskyn kahden vuoden sopimuksella.

Zaborsky, 29, on tuttu nimi kotimaisen Liigan ystäville, sillä hän on pelannut Suomessa kaksi kautta HIFK:ssa ja kolme kautta Ässissä.

Pudotuspelit mukaan lukien hän on kerännyt 288 pelaamassaan liigaottelussa komeat tehopisteet 116+115=231.

Zaborsky pelasi viime kaudella Brynäsin joukkueessa Ruotsissa. Hän on pelannut urallaan myös kaksi kautta KHL:ssä ja edustanut Slovakiaa olympialaisissa ja miesten MM-kisoissa.

- Henrik Haapalan NHL-sopimuksen jälkeen tarvitsimme hyökkäykseemme vahvistusta. Saimme hyvän ja monipuolisen pelaajan, joka tuntee Liigan ja on osoittanut pärjäävänsä täällä erinomaisesti, tamperelaisseuran toimitusjohtaja Mikko Leinonen sanoi tiedotteessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä