Tanskassa tshetsheenien maailmankongressin yhteydessä pidätetty Ahmed Zakajev saa tukea Yhdysvalloissa. Kaksi amerikkalaista veteraanipoliitikkoa on lähettänyt Tanskan Washingtonin-lähetystöön kirjeen, jossa vedotaan Zakajevin vapauttamisen puolesta.
Entinen ulkoministeri ja asevoimien komentaja Alexander Haig sekä entinen presidentin turvallisuusneuvonantaja Zbigniew Brzezinski kirjoittavat työskennelleensä Zakajevin kanssa ja tuntevansa hänet.
Molempien mielestä Zakajev on maltillinen tshetsheeni ja "täysin ratkaiseva henkilö taistelussa rauhanomaisen ratkaisun aikaansaamiseksi Tshetsheniaan".
Haig ja Brzezinski sanovat, että jos Zakajev luovutetaan Venäjälle, se vaikeuttaa huomattavasti rauhanponnisteluja ja luo vaarallisen ennakkotapauksen tshetsheenien pidättämiseksi.
Zakajev määrättiin eilen pidätettäväksi kahdeksi viikoksi.