Tanska ja Valko-Venäjä pelaavat ensi vuonna jääkiekkoilun MM-kisojen A-sarjassa. Niiden nousu sarjatasoa ylemmäs varmistui lauantaina, kun Valko-Venäjä ja Tanska ottivat MM-kisojen B-sarjan lohkovoitot.
Valko-Venäjä voitti Hollannin Eindhovenissa pelatun A-lohkon puhtaalla pelillä. Se ratkaisi nousunsa voittamalla viimeisessä ottelussaan pahimman uhkaajansa Ranskan 3–1.
Tanska palasi MM-jääkiekon pääsarjaan 53 vuoden odotuksen jälkeen. Se voitti B-sarjan B-lohkon kärkiottelussa turnauksen järjestäjämaa Unkarin 6–2.
Tanskalla on edellisistä A-sarjan MM-kisoistaan karvaita muistoja. Tanska hävisi vuoden 1949 MM-lopputurnauksessa Tukholmassa Kanadalle maalein 0–47.
Se on edelleen jääkiekon MM-kisahistorian suurinumeroisin tappio. Jääkiekkoilun A-sarjan MM-kisat järjestetään vuonna 2003 Suomessa.