Japanin talouselämän luottamusta mittaava Tankan-indeksi nousi joulukuussa -9 pisteeseen, kun lukema syyskuussa julkistetussa edellisessä mittauksessa oli -14.
Indeksin pieni paraneminen ei kuitenkaan juuri muuttanut useimpien ekonomistien näkemystä, että Japanin talous on edelleen lähes pysähtyneessä tilassa. Tokion pörssissäkään indeksi ei herättänyt suurta innostusta, vaan kurssit pysyivät laskussa.
Tankan-indeksi luotaa neljästi vuodessa noin 8 500 japanilaisyrityksen käsityksiä tulevista näkymistä. Mittarin pysyminen miinuksella tarkoittaa, että tulevaisuuteen pessimistisesti suhtautuvat yritykset ovat yhä enemmistönä. Suurten vientiyritysten näkymät olivat edelleen selvästi valoisammat kuin kotimarkkinoilla toimivien.