Tania Maria täh­dit­tää Kainuun Jazz­ke­vät­tä

Brasilialaissyntyinen Tania Maria on toukokuun lopulla järjestettävän Kainuun Jazzkevään ykkösnimi.

Brasilialaissyntyinen Tania Maria on toukokuun lopulla järjestettävän Kainuun Jazzkevään ykkösnimi. Latinojazzin kruunaamattomaksi kuningattareksi mainittu Tania Maria palkittiin jo vuonna 1985 Grammy-palkinnolla vuoden parhaana naisjazzlaulajana.

Kajaanilaisen jazz-viikonlopun meno on perin kansainvälistä, mutta joukossa on myös tukku kotimaisia ykkösnimiä. Keväisissä tunnelmissa esiintyy mm. Neuvostoliitossa soitto-oppinsa saanut Leonid Shinkarenko.

Pianisti Jarmo Savolainen on puolestaan koonnut monikansallisen Euro Groupin, jossa on muusikkoja Portugalista, Espanjasta ja Italiasta. Myös Euroopassa itselleen menestystä soittanut nuori Alexi Tuomarila saapuu yhtyeineen Jazzkevääseen.

Rockin ystäville herkkua takavuosilta tarjoilee alkuperäiskokoonpanossaan esiintyvä Tasavallan Presidentti ja kansainvälistä väriä rock-puolelle tuo saksalainen Bill Haley and His Comet Revival, joka on vetänyt omaa Haley-showtaan jo 14 vuoden ajan.

Jazzkevään blues-osaston kärkinimiä ovat tänä keväänä SF-Blues Silvennoinen–Ahlqvist–Lindholm ja alkuperäinen Honey B. & T-Bones alkuperäisine ohjelmistoineen.

Toukokuun 23.–25. päivinä järjestettävän jazz-viikonlopun ohjelmassa on myös useita ilmaiskonsertteja Kajaanin lentokentällä, torilla ja marketeissa.

Ilmoita asiavirheestä