Tampereen Teatteri lisäsi katsojamääräänsä päättyneellä syyskaudella edelliseen syksyyn verrattuna. Syksyn 2001 aikana teatterin 175 esityksessä kävi 53 600 katsojaa.
Syksyllä 2000 katsojamäärä jäi reiluun 50 700:een, vaikka esityksiä oli 207.
Päänäyttämö veti 96 esitykseensä liki 42 400 katsojaa eli katsojamäärä lisääntyi edellisestä syksystä 10 000:lla. Eniten yleisöä kiinnosti Satu Silvon ja Heikki Kinnusen tähdittämä Herrojen Eeva eli Kihlaus ja Se yö.
Toinen päänäyttämön suursuosikki oli musikaali Punainen neilikka. Päänäyttämön kokonaistäyttöaste oli 93 prosenttia. Frenckell-näyttämö keräsi vajaat 8 900 katsojaa ja sen täyttöaste oli 80 prosenttia.
Heikki Vihisen ja Timo Kahilaisen Saunailta-komedian kaikki näytökset olivat loppuunmyytyjä eli sen täyttöaste oli täydet 100 prosenttia.