Tamfelt in­ves­toi Juan­kos­kel­le

Tamfelt on päättänyt noin 2,5 miljoonan euron investoinneista Juankoskelle.

Tamfelt on päättänyt noin 2,5 miljoonan euron investoinneista Juankoskelle. Investoinnit tähtäävät erityisesti kudonta- ja saumauskapasiteetin lisäämiseen uusissa viiratyypeissä.

Samalla toimitukset Kiinan yhteisyritykselle kasvavat.

Päätökseen on vaikuttanut Kauppa- ja teollisuusministeriön myöntämä 0,5 miljoonan euron investointituki, joka on osaltaan nopeuttanut kehitysohjelman liikkeelle lähtöä.

Investoinnit aloittavat Tamfeltin Juankosken tehtaan kehitysohjelman, joka ulottuu vuoteen 2003 saakka.

Juankosken tehdas valmistaa paperi- ja kartonkikoneiden viiroja. Viirat ovat teknisiä kudoksia, joiden avulla poistetaan vettä paperimassasta ja muodostetaan paperirata.

Tehdas työllistää tällä hetkellä 360 henkilöä. Lisäksi alihankintoja ja palveluja ostetaan alueen PKT-yrityksiltä.

Tamfelt-konserni työllistää yli 1300 henkilöä ja sen liikevaihto ylitti 124 miljoonaa euroa vuonna 2000.

Ilmoita asiavirheestä