Tilaajille

Tältä näyttää pe­to­lin­nun ren­gas­tus – Juhani Kar­hu­mä­ki on saanut sääksen kynnet ihoonsa ja aut­ta­nut poi­ka­set lentoon si­la­koil­la, nyt pesään lähes 20 metriin kiipeää poika Otso

Pentti Linkolan innoittamana rengastuksen aloittanut matematiikan professori Juhani Karhumäki on laittanut renkaan yli 15 000 linnulle. Tänä kesänä pesäpuihin on kiivennyt poika Otso Karhumäki, joka jatkaa "ukkoutuvaa harrastusta". Kalasääskestä maksettiin aikoinaan tapporahaa, viime vuosikymmeninä sen ongelmana ovat olleet puut, jotka ovat liian nuoria.

Soutuvene on vasta muutaman sadan metrin päässä pesältä, kun kalasääskinaaras levittää yli puolitoistametriset siipensä ja nousee lentoon.

Otso (vas.) ja Juhani Karhumäki soutivat sääksenpesälle pienelle saarelle.
Otso (vas.) ja Juhani Karhumäki soutivat sääksenpesälle pienelle saarelle.

Pjyp, pjyp, pjyp, pjyp, pjyp, lintu huutaa.

– Se on sen varoitushuuto. Se käskee poikasia painumaan pesässä matalaksi, ettei niitä nähtäisi, sanoo Juhani Karhumäki.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä