Talon isännän ja naapurin neuvokas toiminta esti palon leviämisen autotalliin ja mahdollisesti asuinrakennukseen Limingan Tupoksessa perjantaiaamuna, kerrotaan pelastuslaitokselta.
Tilanne alkoi noin kello 6.30, kun auto syttyi palamaan omakotitalon autotallin edessä. Naapuri huomasi palon ja meni herättämään talonväkeä. Talon isäntä ja naapuri hinasivat naapurin autolla tallin edessä palavan auton noin 1,5 metrin päähän rakennuksesta ja lisäksi he jäähdyttivät paloa lumella.
– Toiminta esti palon leviämisen autotalliin, joka oli lähellä omakotitaloa, päivystävä palomestari Marko Hottinen Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta kertoo.
Hottisen mukaan lunta voi aivan hyvin käyttää alkusammutuksessa.
– Lumi on jäätynyttä vettä. Se on aivan toimivaa alkusammutukseen.
Autopalon kohdalla alkusammutuksen tekemistä vaikeuttaa se, että palo syttyy usein moottoritilassa. Lunta on siis vaikea saada sinne, jossa palo on voimakkain. Lumi kuitenkin jäähdyttää ja hidastaa palon etenemistä.
Tupoksen autopalo sai alkunsa lohkolämmittimisestä.