Noin 80 eri paikkaa ja niissä yhteensä lähes kaksisataa tapahtumaa. Järjestyksessä kymmenes Oulun Taiteiden yö tarjoaa tänäkin vuonna kirjaimellisesti jokaiselle jotain.
On taidenäyttelyitä, tanssia, teatteria, kuoroja, konsertteja, piirrettyjä ja piirroksia, elokuvia, musiikkia klassisesta jazziin, rockiin ja lastenlauluihin, työpajoja ja ääneen lukemista, performanssia ja improvisaatiota.
Tapahtumapaikkoina ovat niin kadut, kirkot, kirjastot, puistot kuin kapakat.
Oulun keskustan lisäksi tapahtumia on muun muassa Haukiputaalla, Ylikiimingissä ja Yli-Iissä.
Taiteiden yön ohjelma löytyy osoitteesta ouluntaiteidenyo.net. Ohessa muutamia tärppejä Taiteiden yössä vaeltaville.
Tärppejä Taiteiden yöhön
3 600 ilmapalloa
Åströminpuistoon rakentuu Taiteiden yön ajaksi Oulun yliopiston arkkitehtiopiskelijoiden luoma ilmapalloteos Datapilvi. Puiston x-risteykseen parin metrin korkeuteen nouseva teos kuvaa puistossa kävijöiden määrää yhden kauniin kesäisen lauantaipäivän aikana.
Finlandia tuomiokirkossa
Oulun tuomiokirkossa järjestetään jo perinteinen Taiteiden yön konsertti kello 20 alkaen. Suomi 100 -juhlavuoden kunniaksi konsertin ohjelmisto on kokonaan suomalainen.
Konsertin aikana kuullaan muun muassa Oskar Merikannon musiikkia sekä Jean Sibeliuksen Finlandia uruilla soitettuna.
Konsertissa esiintyvät Henna-Mari Sivula, sopraano, Lauri-Kalle Kallunki, baritoni, Vesa Kajava, urut ja Miikka Lehtoaho, piano. Konserttiin on vapaa pääsy.
Muotoilua Pikisaaressa
Oulun Designtorilla Pikisaaren Keltaisessa talossa ja Vanhan Villatehtaan Showroomissa on esillä kattaus kotimaista muotoilua ja taidekäsitöitä. Taiteiden yössä nähdään Pohjois-Suomen arkkitehdit SAFA ry:n Pecha Kucha Valokeilassa Pikisaari Galleria Harmajassa kello 20 ja 21.
Ohjelmassa on myös OSAOn opiskelijoiden kädentaitopajoja sekä työnäytöksiä kello 15–18.
Designtori on avoinna myös perjantaina kello 14–20.
Karikatyyrejä ja muita piirroksia
Piirtäjät patiolla -kiertue tarjoilee Taiteiden yössä vaeltaville karikatyyrejä ja muita piirroksia tilauksesta tai ilman.
Mukana ovat erilaissa kokoonpanoissa sarjakuvapiirtäjä-kuvataiteilijat Veli-Matti Ural, Aapo Kukko, Ville Ranta, Tessa Astre ja Jussi Hukkanen.
Patiokiertue alkaa Kolo Loungesta kello 17, jonka jälkeen on vuorossa Oluthuone Leskinen kello 18, Snooker Time kello 19 ja Café Kuluma kello 20.
Tekstejä eriön seiniltä
Jalot Pojat – Vessakirjoitukset -konsertissa Ari-Matti Lappalainen ja Matias Tapaninen esittävät kahden kitaran voimin akustisesti Snooker Timen vessojen seiniin kirjoitettuja tekstejä kello 23 alkaen. Illan luvataan sisältävän viihdemusiikkia kaikille Snookerissa tarpeensa tehneille.
Kaksi kirjailijaa – kaksi romaania
Oulun kirjallisuuden talon Lesung-ääneenluentaillassa romaanejaan lukevat Inga Röning ja Essi Kummu kello 18 alkaen.
Inga Röningin Unisammakko-romaanissa käsitellään vauva-arkea, yöheräilyn maailmanennätystä, hellyyttä ja tyynyyn karjumista. On myös teoreettinen, mutta todennäköinen mahdollisuus, ettei ehkä ole niin täydellinen kasvattaja kuin silloin, kun ei vielä ollut omia lapsia.
Essi Kummu lukee Hyvästi pojat -romaaniaan, jossa kirjailijatar rakastuu palavasti naimisissa olevaan naiseen. Hän haluaa merkitä tämän maailmaansa mullistavan tapahtuman kirjoittamalla jäähyväiset kaikille elämänsä ihanille pojille.
Impivaara meno- ja paluukeikalla
Heinäkuussa 2016 pillit pussiin pistänyt Impivaara-bändi yllättää jäähyväisspektaakkelikeikalla Oulun taidemuseon takapihan terassilla kello 20. Bändi, eli Anu Enqvist, Sirpa Grip, Sini-Sisko Kalajoki, Heidi Kesti ja Päivi Soini, nähtiin viimeksi Oulussa Vuohi on hulluna -esityksessä. Nyt Impivaara lupaa vetäistä ”loisteliaimman viimisen meno/paluukeikkansa ikinä”.
Animaatioita ja nostalgiaa
Pääkirjaston Pakkalan salissa on tarjolla kello 17 alkaen Camilla Mickwitzin klassikkoanimaatioita.
Noin tunnin kestävässä esityksessä nähdään muun muassa Emilia-animaatioita 1980-luvulta.
Camilla Mickwitz (1937–1989) oli suomalainen lastenkirjailija, kuvittaja ja animaattori. Hän loi muun muassa klassikoiksi muodostuneet Pikku Kakkosen alkuanimaation ja Varokaa heikkoa jäätä -tietoiskun.
Kirppiskolttu prinsessalle
Kaupunginteatterin ala-aulan kirppiksellä on tarjolla fantasia-asuja, käyttövaatteita ja designia kello 15–18. Lisäksi myynnissä on muun muassa kankaita, peitteitä ja porontaljoja.
Teatterin puvustossa on suurtyhjennys, sillä pukuvarasto siirtyy nykyistä pienempään tilaan. Myytävänä on pukuja muun muassa näytelmistä Amadeus, Mestaritonttu, Nuolikärppä ja Prinsessa Ruusunen. Maksuvälineinä käyvät käteinen ja pankkikortti.