Pääkirjoitus

Tahto löy­ty­mäs­sä

Eduskunta on vihdoin pääsemässä sopuun siitä, että Suomen Pankin pääjohtajan ja muiden johtokunnan jäsenten nimitysmenettelyä pitää muuttaa.

Eduskunta on vihdoin pääsemässä sopuun siitä, että Suomen Pankin pääjohtajan ja muiden johtokunnan jäsenten nimitysmenettelyä pitää muuttaa. Aiemmin eduskunnan tahto on on ollut kovin epämääräinen, mutta torstaina talousvaliokunta lopulta pitkän kiistelyn jälkeen päätyi asiassa lähes yksimieliseen lausumaan. Eduskunta hyväksyy sen täysistunnossaan maanantaina.

Lausumassa edellytetään, että johtokunnan jäsenten lukumäärästä päättäminen siirretään eduskunnan pankkivaltuustolle. Muilta osin hallitus saa muotoilla esityksensä vapaasti. Sen odotetaan kuitenkin valmistuvan niin nopeasti, että uusittu laki tulee voimaan jo tänä vuonna.

Muutospaineet juontuvat parin viimeisimmän nimityskierroksen tapahtumista. Tasavallan presidentti on ohittanut pankkivaltuuston esitykset nimitettävistä henkilöistä ja johtokunnan jäsenten määristä. Se on nostattanut pahaa verta varsinkin kokoomuksessa ja keskustassa. Niiden ehdokkaat ovat jääneet rannalle. Samalla myös johtokunnan lukumäärä on kutistunut aiotusta.

Nopea aikataulu johtuu siitä, että pääjohtajan varamiehen Matti Louekosken (sd) viisivuotiskausi SP:n johtokunnassa täyttyy vuoden lopulla. Talousvaliokunnassa vain vihreiden Satu Hassi vastusti kiirehtimistä. Hänen mukaansa hoppuilu ehkäisee lain huolekkaan valmistelun.

Kun kyse ei kuitenkaan ole kovin monimutkaisesta asiasta, rivakka eteneminen tuskin aiheuttaa vahinkoa. Tärkeintä on, että nähdyn kaltaiset ristiriidat eduskunnan ja hallituksen sekä presidentin välillä vältetään. Ne eivät ole kenenkään edun mukaisia.

Monien kansalaisten mielestä tasavallan presidentin ratkaisut ovat kyllä olleet parempia kuin pankkivaltuuston esitykset. On kuitenkin lähdettävä siitä, että jos Suomen Pankki toimii eduskunnan takuulla ja vastuulla, eduskunnan äänen pitää kuulua pankin johtokunnan nimityksissä. Ylimpien valtioelinten valtasuhteiden pitää olla selkeät.