Leo-Pekka Tähti kiihdytti sadan metrin pyörätuolikelauksen T54-luokan voittoon parayleisurheilun EM-kisoissa Italian Grossetossa. Tähti voitti 1,6 metriä sekunnissa puhaltaneeseen vastatuuleen käydyn pikamatkan ajalla 14,43 kyynärpäävaivoista huolimatta.
- Lämmittelykentällä tuntui vielä todella pahalta. Kyynärpäätä teipattiin hotellilla kaksi kertaa, kisapaikalla kaksi kertaa ja vasta kolmannella kerralla se tuntui tarpeeksi tukevalta, Tähti kertasi tiedotteessa.
- Iso kiitos siis fysioterapeutille, että pystyin starttaamaan ja tekemään vähän varmistellen ihan hyvän kisan. Sellaista rentoa suoritusta niin kuin normaalisti, en pystynyt tekemään.
Toiseksi kilpailussa sijoittui britti Richard Chiassaro ajalla 14,82. Moninkertaiselle ratakelauksen paralympia- ja MM-voittajalle Tähdelle pikamatkan EM-titteli oli jo uran neljäs.
Esa-Pekka Mattila oli Grosseton 100 metrin finaalissa kahdeksas ajalla 16,30.
Oja ponnisti EM-hopealle parayleisurheilussa
Ronja Oja sijoittui toiseksi ja Elisa Montonen neljänneksi parayleisurheilun EM-kisojen pituushypyssä Italian Grossetossa. Oja ja Montonen kilpailivat näkövammaisten T11-luokassa.
Ojan parhaalle hypylle mitattiin pituutta 432, ja sitä avitti 2,5 sekuntimetrin myötätuuli. Montonen ponnisti 412 lähes tyynessä.
- Kaikki hypyt olivat hyviä. Alussa oli vain hieman ongelmia askelmerkin kanssa, Oja kertoi Urheiluliiton tiedotteessa.
Myös Montonen oli tyytyväinen hyppyihinsä.
- Pääsin tasolleni, mistä olen tyytyväinen, mutta sellainen räyhä tekemisestä vielä puuttui. Tässä kisassa tulivat sokeana hyppäämisen haasteet esille. Suuntaa oli vaikea kuulla, kun betoniseinät kaikuivat. Neljännestä sijasta huolimatta ei mikään tappiofiilis.
Kilpailun voitti Ruotsin Viktoria Karlsson tuloksella 459.