Tablettien yleistyminen painaa niiden keskihintaa alas. Suomessa niitä on myyty kuluvana vuonna jo enemmän kuin perinteisiä tietokoneita. Tabletteja meni tammi-kesäkuussa kaupaksi yli 220 000, kun kannettavien ja pöytätietokoneiden yhteenlaskettu menekki jäi runsaaseen 200 000:een.
Tablettien myynti 2,5-kertaistui viime vuoden vertailujaksosta, kun kannettavissa nousu jäi huomattavasti pienemmäksi ja pöytätietokoneiden myynti laski hieman. Tiedot käyvät ilmi kodintekniikka-alan järjestön Kotekin tilastoista.
Myös Mustassa Pörssissä tablettimyynti on ohittanut perinteisten tietokoneiden myynnin. Tuotepäällikkö Jussi Eskolan mukaan ero korostuu, mitä lähemmäs joulua mennään. Suosituin tabletti on Applen iPad, jonka kanssa kilpailee Samsungin Galaxy-sarja.
– Mutta iPad on selvästi myydyin, enkä näe mitään syytä, miksei näin olisi jatkossakin, Eskola sanoo.
Tablettien suosio kasvaa myös maailmalla. Tutkimusyhtiö IDC arvioi tablettien jo ohittavan perinteisten tietokoneiden myynnin viimeisellä vuosineljänneksellä. Vuositasolla voimasuhteiden ennustetaan muuttuvan 2015.