Taa­ja­mis­sa lip­su­taan tur­va­vyön käy­tös­sä

Turvavyön käyttö henkilöautojen etuistuimilla taajamissa on vähentynyt edelleen.

Turvavyön käyttö henkilöautojen etuistuimilla taajamissa on vähentynyt edelleen. Liikenneturvan ja Liikkuvan poliisin tänä kesänä tekemän valtakunnallisen laskennan mukaan taajamissa turvavyötä käyttää vain 78% autoilijoista. Viime vuonna käyttöaste oli 80%.

Vyön käyttö taajamissa on parin viime vuoden aikana laskenut merkittävästi. Vuonna 1999 turvavyötä taajamissa käytti 85% autoilijoista.

Taajamien ulkopuolella turvavyön käytössä on ryhdistäydytty. Viimevuotisen notkahduksen jälkeen (89%) käyttöaste on noussut 92%:iin, eli samalle tasolle kuin vuonna 1999.

Pakettiautojen etuistuimilla turvavyön käyttö on vähäisempää kuin henkilöautoissa. Taajamissa vyötä käyttää vain 56%, taajamien ulkopuolella 69% pakettiautolla liikkujista.

Takapenkkiläisten turvavyön käyttö on pysynyt ennallaan. Takapenkillä vyön kiinnittää 75% matkustajista.

Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien arvion mukaan kuolemaan johtaneissa onnettomuuksissa turvavyön käyttö olisi mahdollisesti pelastanut kuolemalta noin 50 henkilö- tai pakettiauton kuljettajaa tai matkustajaa.

Vuoden 2001 tiedot perustuvat noin 60 000 havaintoon.

Ilmoita asiavirheestä