Riipisen Riistaherkku Oy:tä ja sen vastuuhenkilöitä syytetään Oulun käräjäoikeudessa luonnonsuojelurikoksesta. Syytteen mukaan poliisi on takavarikoinut täytettyjä eläimiä ja eläinten osia useista myymälöistä. Syyttäjä vaatii niitä menetettäväksi valtiolle.
Syyttäjän mukaan Riipisen Riistaherkut Oy:n myymälöissä on ollut myynnissä tai kaupallisessa tarkoituksessa esillä luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettuja pöllöjä, haukkoja ja petoeläimiä, joiden hallussapito ja myyminen vaativat ely-keskuksen luvan. Kaikki pöllölinnut ja petolinnut sekä myymälöissä olleet karhut, susi, ilves ja saukko vaativat kaupalliseen käyttöön myös Suomen ympäristökeskuksen myöntämän todistuksen, todetaan syytteessä.
Täytettyjen eläinten lisäksi syyttäjä epäilee myynnissä olleen eläinten osia kuten ruskeakarhun kallo ja mustakarhun talja. Syyttäjä katsoo, että luvissa on ollut puutteita.
Syyttäjä vaatii vastaajat korvaamaan valtiolle rauhoitettujen eläinten arvona noin 40 000 euroa. Syyttäjä vaatii rangaistukseksi sakkoja.
Vastaajina ovat Riipisen Riistaherkku Oy, yhtiön toimitusjohtaja ja yhtiön hallituksen puheenjohtaja.
Asiaa käsiteltiin torstaina Kuusamossa.
Juttua korjattu 21.3. kello 22.25.