Nainen synnytti hiljattain toisen lapsensa Ruotsin Jönköpingissä. Synnytys meni hyvin, kuten ensimmäisellä kerrallakin. Nyt sairaalasta vain lähetettiin 18 000 kruunun (noin 11 600 markkaa) lasku.
Ensimmäinen synnytys oli maksanut vain joitakin satoja kruunuja, mikä on normaali maksu sairaalahoidosta. Nyt naiselle kuitenkin mätkäistiin suurempi lasku, koska hän on Puolan kansalainen.
Nainen on asunut Ruotsissa jo vuosia, ja on naimisissa ruotsalaisen miehen kanssa. Hänen on määrä saada Ruotsin kansalaisuus elokuun 15. päivänä, kun hän on asunut maassa viisi vuotta, Jönköpings-Posten-sanomalehti kertoi.
Sairaalan mukaan nainen lasketaan turistiksi. Turisteilla on oikeus vain akuuttiin sairaanhoitoon - eikä sen piiriin kuulu synnyttäminen.