Sveitsiläiset ovat päässeet äänestämään kauniissa kevätsäässä maan liittymisestä Yhdistyneisiin Kansakuntiin. Vaalihuoneistot sulkivat ovensa puolilta päivin, ja tuloksia odotettiin saatavan jo illansuussa.
Ääntenlasku sujui nopeimmin Geneven kantonissa. Kun 90 prosenttia äänistä oli laskettu, YK-jäsenyyden kannattajat oli paikallisen radion mukaan saaneet 67 prosenttia äänistä.
Vaalitulos oli loppuun asti melkoisen avoin, sillä liittyminen edellyttää enemmistöä sekä kansanäänestyksessä että Sveitsin 26:ssa täys- ja puolikantonissa. Toisaalta äänestyksen alla tehdyt mielipidemittaukset kertovat, että YK-jäsenyyden kannatus on lisääntynyt sveitsiläisten keskuudessa. Viimeisen kyselyn mukaan 54 prosenttia sveitsiläisistä olisi valmis liittymään YK:hon.