Kuhmossa sijaitsevasta Metsähallituksen Kainuun Luontokeskuksesta kaavaillaan valtakunnallista suurpetotietokeskusta.
Taustalla on suurpetoihin liittyvän ajantasaisen faktatiedon välittäminen yleisölle, viranomaisille sekä kansainvälisille tahoille.
Hankkeen perustamisedellytysten selvittämiseksi Kuhmon kaupunki, Metsähallitus ja Riista- ja Kalatalouden tutkimuslaitos ovat jättäneet Kainuun Työvoima- ja Elinkeinokeskukselle toimintaympäristötuki-hakemuksen.
Haettavalla avustuksella palkataan selvitystyötä tekevä suunnittelija 6 kuukauden ajaksi.
Selvityksellä käydään lävitse hankkeen menestymisen mahdollisuuksia, toimintaympäristön odotuksia sekä mahdollisia kompastuskiviä.
Hankkeen alullepanijoita ovat Metsähallituksen Luontopalvelut ja Riista – ja Kalatalouden tutkimuslaitos.
Valtakunnan tasolla Suomessa suurpetokantojen hoitoon päätökset tehdään Maa –ja Metsätalousministeriössä.