Suomi on voittanut Tshekin 4—0 (1—0, 2—0, 1—0) jääkiekon epävirallisen EM-sarjan turnauksessa Helsingissä.
Ratkaisevassa osassa pelissä oli kolme ensimmäistä maalia tehnyt Suomen ykkösketju. Jarkko Immonen teki tehot 2+1, Janne Pesonen 1+2 ja Mikael Granlund 0+2. Neljännen osuman viimeisteli puolustaja Janne Niskala.
Maalivahti Niko Hovisen nollapeli irtosi 22 torjunnalla.
Suomi nelinkertaisti maalisaaliinsa Venäjä-avausottelusta.
—? Ne jotka menevät vastustajan maalille, tekevät maaleja. Ne jotka eivät mene, eivät tee, sanoi Suomen päävalmentaja Jukka Jalonen.
Jarkko Immosen johtaman ykköskentällisen voi pikkuhiljaa julistaa varmaksi MM-kisaviisikoksi. Myös Matti Kuparisen nelosketju pelasi jo toisen hyvän ottelun peräkkäin.
—? Paljon on parannettavaa, varsinkin Wirtasen (Petteri) ja Kontiolan (Petri) ketjuilla, Jalonen viittasi kolmos- ja kakkoskentällisten suuntaan.
Viime kevään maailmanmestareista mukana on 15 pelaajaa, Ville Peltonen on mestari vuosimallia 1995.
—? On etua siitä, että pelaajat tuntevat toisensa, Jalonen myönsi.
Huomenna Suomi kohtaa Ruotsin.