LAPPEENRANTA Suomen jääkiekkomaajoukkue löi Venäjän maalein 32 (11, 01, 20) Lappeenrannassa pelatussa maaottelussa. Molempien maiden joukkueet koostuivat lukuisista ensikertalaisista. Suomen paidan puki ensikertaa 12 pelaajaa ja Venäjän peräti 16 pelaajaa. Iältään kokoonpanot vilisivät myös nuoria eli 1980-luvulla syntyneitä pelaajia joista monet saavat vain kokemusta maajoukkuetehtävistä.
Suomen joukkueessa hyvän miesten maajoukkuedebyytin teki Joonas Vihko, joka iski kahdesti kiekon Venäjän verkkoon. Vihkon ketjussa pelanneet Jari Viuhkola ja Joni Yli-Torkko olivat syöttäjinä Vihkon molempiin maaleihin.
Ensin Vihko tasoitti avauserässä lukemat 11:een ja päätöserässä hän viimeisteli 22-maalin.
Toiseen Vihkon maaliin toisena syöttäjänä oli Suomen joukkueen nuorin pelaaja, 19-vuotias puolustaja Joni Pitkänen. Suomen voittomaalin teki Toni Koivisto Juha Lindin syötöstä. Maali syntyi venäläishyökkääjän virheestä kun hän menetti oman maalin edustalla kiekon Lindille joka veti maalivahti Viktor Tshistovin sivuun ja jätti tyhjän tekopaikan Koivistolle.
Venäjän nuori joukkue loi paljon tilanteita Juuso Riksmanin maalille, mutta Riksman teki torjuntatyönsä varmasti, eleettömästi ja rauhallisesti.
Lupaavia pelaajia
Ensimmäinen maaottelu jättikin Riksmanista luotettavan maalivahtikuvan, josta myös valmentaja Hannu Aravirta antoi positiivisia lausuntoja nostaen hänet yhdeksi ehdokkaaksi tulevaan MM-joukkueeseen. Muina ehdokasniminä Aravirta mainitsi Joni Pitkäsen ja Joonas Vihkon. Pitkäsen puolustustyöskentely oli vahvaa ja Vihkon liikkuminen teki vaikutuksen.
Venäjän joukkueesta nousivat esiin näkyvimmin Aleksandr Drozdetski ja Sergei Zinoviev. Parivaljakko teki Venäjän molemmat maalit niin että Drozdetski iski ensimmäisen Zinovievin ollessa syöttäjänä. Toisen maalin viimeisteli Zinoviev Drozdetski syötöstä.
Suomen joukkueen valmentaja Hannu Aravirta näki tällaisen joukkueen muodostamisen ja peluuttamisen palvelevan maajoukkueen tavoitteita.
Oli erittäin miellyttävä kokemus sekä pelaajille varmaan, että minulle. Joukkue oli hyvässä vireessä ja luotti tekemäänsä. Tällä tempolla on hyvä valmistaa kavereita tulevaa varten, totesi Aravirta.
Venäjän valmentaja Boris Mihailov näki ottelun ratkenneen oman hyökkääjän virheeseen, joka oli kohtalokas.Tämän joukkueen pelaajista tulevaan MM-ryhmään Mihailov ei nimennyt ainakaan vielä ketään.
Katsotaan, mitä aika tuo tullessaan, hän vastasi valinnoista.Suomi ja Venäjä kohtaavat nopeasti uudestaan, jo sunnuntaina Raumalla.