Sunnuntaina 29. kesäkuuta Ivalosta lähtenyt jo 25. Suomi Juoksee -viesti saapui noin 30 juoksijan voimin Raaheen keskiviikkona kahdelta iltapäivällä. Juoksijoista puolet oli raahelaisia, jotka juoksivat vajaan kymmenen kilometrin matkan Olkijoen levähdyspaikalta Raahen keskustaan.
Juoksijat toivotettiin tervetulleiksi kaupunkiin musiikin säestyksellä Härkätorin puistossa. Kaupungin tervehdyksen juoksijoille esitti kaupunginhallituksen puheenjohtaja Marja-Leena Kyrö.
Raahesta juoksijat siirtyivät autokyydillä Kokkolaan, josta matka jatkui taas juosten Uuteenkaarlepyyhyn.
Helsinkiin Linnanmäelle perjantaina 4. heinäkuuta päättyvä viesti koostuu neljästä osasta. Lapissa viesti kulki läpi vuorokauden Ivalosta Rovaniemelle saakka. Pohjanmaan rannikkoalue osiossa juostiin Oulusta Uuteenkaarlepyyhyn saakka keskiviikon aikana.
Torstaina on vuorossa kolmas etappi Seinäjoelta Hämeenlinnaan ja perjantaina juostaan vielä Riihimäeltä Helsinkiin.
Suomi Juoksee -viesti on joukkuetapahtuma ilman kilpailua. Edetä voi juoksun lisäksi vaikka rullaluistellen, rullasuksin tai jopa pyörällä. Osuuksia on tänä vuonna yhteensä 70. Viestissä edetään osuuksittain aikataulun mukaisesti joukkuejärjestyksessä. Etenemisnopeus on pääosin 5,5 kilometriä minuutissa.
Matka ei koostu ainoastaan juoksemisesta, vaan mukana on muutakin toimintaa viestijoukkueille, esimerkiksi kisoja ja team-työskentelyä.
Suomi juoksee -viestin johtaja Pertti Raunio Suomen Urheiluliitosta kertoo tämänkertaisen viestin olevan mahdollisesti viimeinen Suomi juoksee -viesti nykymuodossaan. Osallistujien määrä on vähentynyt siinä määrin, että koko viestin tulevaisuus on arvioitava uudestaan.
"En osaa sanoa suoraan, lopetetaanko tapahtuma vai jatkuuko se toisenlaisessa muodossa."
Aikaisemmin viesti on juostu kokonaisuudessaan läpi Suomen. Nyttemmin viesti on jaettu osuuksiin ja osa matkasta kuljetaan autokyydillä. Raunion mukaan matkaa on kevennetty sen takia, että joukkueiden jäsenmäärät ovat pienempiä kuin ennen. Matkaa ei haluttu kuitenkaan lyhentää, vaan haluttiin juosta Suomen halki, kuten ennenkin.
Kokonaisuudessaan juoksumatkaa kertyy kuitenkin tuhannen kilometrin verran.