Suomi eroaa Ba­rent­sin neu­vos­tos­ta ensi vuoden jälkeen

Venäjä erosi viime vuonna - jäljelle jäi Suomi, Ruotsi ja Norja.

Helsinki
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov (vas.) ja Suomen ulkoministeri Timo Soini olivat tiedotustilaisuudessa Oulun kaupungintalolla 14. lokakuuta 2015, jolloin kaksikolla oli kahdenkeskeinen tapaaminen Oulussa järjestetyn Barentsin euroarktisen neuvoston ulkoministerikokouksen yhteydessä.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov (vas.) ja Suomen ulkoministeri Timo Soini olivat tiedotustilaisuudessa Oulun kaupungintalolla 14. lokakuuta 2015, jolloin kaksikolla oli kahdenkeskeinen tapaaminen Oulussa järjestetyn Barentsin euroarktisen neuvoston ulkoministerikokouksen yhteydessä.
Kuva: Timo Heikkala / Lehtikuva

Suomi eroaa Barentsin euroarktisesta neuvostosta ensi vuoden jälkeen ja jatkaa pohjoisia alueita koskevaa yhteistyötä muilla tavoin, ilmoittaa ulkoministeriö.

– Barents-yhteistyö on ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan ollut Suomelle toimiva kanava pohjoiselle kanssakäymiselle. Tämä yhteistyömuoto ei kuitenkaan vastaa enää tämän päivän tarpeita ja luo päällekkäisiä rakenteita. Suomen tavoitteena on vakaa ja vauras Pohjola, ja siihen panostamme jatkossakin eri yhteistyömuotojen kautta, sanoi ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) tiedotteessa.

Päätös merkitsee, että Suomi irtisanoo kansainvälisen Barents-sihteeristön perustamista koskevan valtiosopimuksen. Päätös tehdään virallisesti perjantaina presidentin esittelyssä.

Barentsin neuvosto perustettiin Norjan aloitteesta vuonna 1993. Venäjä erosi siitä viime vuoden syyskuussa, joten tätä nykyä toiminta on supistunut Suomen, Ruotsin ja Norjan väliseksi.

Ulkoministeriön Barents-suurlähettiläs Marja Joenusva kertoi STT:lle, että kaikki yhteistyö Venäjän kanssa jäädytettiin sen jälkeen kun se aloitti hyökkäyssotansa Ukrainaa vastaan helmikuussa 2022.

– Kun siitä tuli pohjoismaista yhteistyötä, niin Suomessa alettiin arvioida uudelleen tilannetta, että tarvitaanko tällaista yhteistyöalustaa enää. Päädyttiin siihen, että pohjoismainen yhteistyö on Suomelle erittäin tärkeää, ja että meillä on sitä varten muita foorumeita, Joenusva sanoi.

Pienimuotoinen toimija

Ruotsi ja Norja eivät tällä tietoa ole aikeissa jättää Barentsin neuvostoa, vaan jatkavat toimintaa keskenään. Myös, Islanti, Tanska ja EU ovat yhteistyössä mukana.

Barentsin neuvoston sihteeristö sijaitsee Norjan Kirkkoniemessä. Sihteeristössä on töissä kaksi norjalaista työntekijää.

– Venäjän hyökkäykseen asti tämä oli todella toimiva kanava pohjoiselle kanssakäymiselle, myös Suomelle. Mutta tänä päivänä se ei enää vastaa meidän tarpeitamme ja siitä tuli meidän näkökulmastamme päällekkäinen rakenne, Joenusva kertoi.

Barentsin neuvoston yhteistyöhön on Suomesta osallistunut ulkoministeriön lisäksi seitsemän eri ministeriötä. Yhteistyötä on tehty muun muassa ympäristöasioissa, sosiaali- ja terveyskysymyksissä, liikenneasioissa ja pelastusalan asioissa.

Yhteistyö saattaa jatkua toisessa muodossa. Suomessa valmistellaan parhaillaan Pohjois-Suomen ohjelmaa, joka on parhaillaan lausuntokierroksella. Siinä hahmotellaan suunnitelmaa laatia Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisten alueiden strateginen ohjelma.

Ilmoita asiavirheestä