Suomi ei saanut len­to­pal­lon MM-kar­sin­ta­tur­naus­ta

Suomen lentopallomaajoukkue pelaa tammikuussa MM-karsintojen kolmannen kierroksen karsintaturnauksen Slovakian Popradissa.

Suomen lentopallomaajoukkue pelaa tammikuussa MM-karsintojen kolmannen kierroksen karsintaturnauksen Slovakian Popradissa.

Suomi haki tammikuisen turnauksen isännyyttä, mutta Euroopan lentopalloliitto Cev päätti myöntää sen Slovakiaan. Turnaus pelataan tammikuun 3.-5. päivä.

- Todella iso pettymys, että emme saaneet kotiturnausta. Perusteluja ei sen tarkemmin annettu. Tämä on maajoukkueellemme vuoden tärkein turnaus, Lentopalloliiton huippu-urheilupäällikkö Antti Paananen kommentoi liiton nettisivuilla.

Neljän joukkueen Euroopan MM-karsintalohkoja pelataan 3. kierroksella viisi. Lohkovoittajat sekä paras kakkonen pääsevät Puolassa pelattaviin MM-kisoihin. Suomen karsintalohkossa pelaavat Slovakia, Kreikka ja Ukraina.

Ilmoita asiavirheestä