Venäjän pääministeri Mihail Fradkov ylistää Suomen ja Venäjän välisiä suhteita lausunnossa Suomen-vierailunsa edellä. Fradkov toteaa kannanotossaan, että yhteistyö Suomen kanssa on tärkeää sekä kahdenvälisissä suhteissa että EU-suhteissa.
- Pidämme Suomea hyvänä naapurina ja tärkeänä kumppanina sekä kahdenvälisissä asioissa että yhteisessä työssä yhtenäisen ja jakolinjoista vapaan Euroopan rakentamiseksi, Fradkov vakuuttaa vierailun edellä antamassaan lausunnossa.
Fradkov saapuu Suomeen huomisaamuna vierailulle, jonka piti alun perin olla kaksipäiväinen. Fradkov muutti kuitenkin suunnitelmiaan ja palaa nyt Moskovaan jo tiistaina. Suuria kahdenvälisiä ongelmia ei ole näkyvissä; kasvava kauppa Venäjän kanssa tuo Suomenkin taloudelle tervetullutta vetoapua.
Suomalainen osapuoli toivoo, että pääministerien tapaamisessa saataisiin vauhditettua neuvotteluja Saimaan kanavan vuokrasopimuksen jatkamisesta. Sopimus umpeutuu vasta 2013, mutta Suomi haluaisi saada jatkosta varmistuksen aikaisemmin.
Fradkov ja Vanhanen vihkivät vierailun aikana Suomenlahden merenkulun valvontakeskuksen.