Ammattitaitoisten tilintarkastajien riittävyys tulevina vuosina huolettaa HTM-tilintarkastajat ry:tä. Ammattikunta on varsin ikääntynyttä, sillä vuonna 2000 lähes puolet Suomen 900:sta HMT-tilintarkastajasta oli yli 55-vuotiaita.
Järjestön mukaan Suomessa on muihin Pohjoismaihin verrattuna selvästi vähemmän auktorisoituja tilintarkastajia.
Suomessa on yhteensä noin 1 500 KHT- ja HTM-tilintarkastajaa, kun vastaava luku Ruotsissa on 4 100 ja Tanskassa peräti 6 000.
Suomessa käytetään muita Pohjoismaita enemmän maallikkotilintarkastajia, mikä ei muualla ole samalla tavalla mahdollista.
HTM-tilintarkastajien toiminnanjohtajan Leena Aejmelaeuksen mukaan etenkin rahoitus- ja IT-alan buumit ovat aiheuttaneet tilintarkastajapulaa vetämällä puoleensa laskentatoimen opiskelijoita.
Tilintarkastajapulaa torjutaan muun muassa Jyväskylässä kokeiltavalla oppisopimuskoulutuksella. Lisäksi pulaa saattaa helpottaa myös se, että tilintarkastajaksi voi nykyisin opiskella myös ammattikorkeakoulussa.