Suomen Urheilulehti siirtyy heinäkuusta alkaen Wellmedia Oy:lta A-lehtien kustannettavaksi. Suomen Urheilulehden nimi ja julkaisuoikeudet siirtyvät A-lehdille, joka tuonnempana ostaa lehden toimitustyön lehden toimituksen perustamalta yritykseltä. Urheilulehden päätoimittajana jatkaa edelleen Jukka Rönkä.
A-lehtien toimitusjohtajan Vesa Marsin mukaan yhtiön tavoitteena on moninkertaistaa Suomen Urheilulehden nykyinen noin 7 000:n kappaleen levikki.
- A-lehdillä on vahvaa osaamista ja hyvät resurssit saada uusia tilaajia ja ilmoittajia laadukkaalle erikoislehdelle, Mars uskoo.
Muun muassa Apua, Tuulilasia, Eevaa ja Soundia julkaisevalla A-lehdillä on yhteensä reilut 5,3 miljoonaa lukijaa, joten Suomen Urheilulehti on vain pieni lisä yhtiön kokonaistarjontaan.
Vuonna 1898 perustettu Suomen Urheilulehti on maamme ensimmäinen ja maailman toiseksi vanhin urheilulehti. Tahko Pihkala on ollut yksi lehden päätoimittajista ja mm. Urho Kekkonen on toiminut lehden vakituisena avustajana.
A-lehtien mukaan Suomen Urheilulehti ilmestyy vastakin kerran viikossa perjantaisin, mutta sen sisältöä muutetaan entistä monipuolisemmaksi.
Suomen Urheilulehden siirtyminen A-lehdille seuraa pari viikkoa sitten solmittua kauppaa, jossa Sanoma Osakeyhtiö osti Veikkaaja-lehden Veikkaukselta noin viidellä miljoonalla eurolla. Reilun 68 000 kappaleen levikin omaavan Veikkaaja-lehden toimitus yhdistetään Ilta-Sanomien toimitukseen.