Suomen Jäts­kiau­to aloit­taa Oulussa - tun­nus­me­lo­dia­kin on uusi

Jäätelöitä kauppaava Suomen Jätskiauto Oy aloittaa toimintansa Oulussa perjantaina. Kyseessä on uusi yritys, jonka autot kiertävät uusin tuottein ja tunnusmelodioin.

Jäätelöautot aloittavat jälleen. Kuvassa Melina Rytilahti. Suomen Jätskiauto Oy aloittaa toimintansa maaliskuussa uusin tuottein ja uusin tunnusmelodioin.Tiia Frigård on yksi Jätskiauton myyjistä.
Jäätelöautot aloittavat jälleen. Kuvassa Melina Rytilahti.
Jäätelöautot aloittavat jälleen. Kuvassa Melina Rytilahti.
Kuva: Kontiainen Jarmo

Jäätelöitä kauppaava Suomen Jätskiauto Oy aloittaa toimintansa Oulussa perjantaina. Kyseessä on uusi valtakunnallisesti toimiva yritys, jonka autot kiertävät uusin tuottein ja uusin tunnusmelodoin.

Parikymmentä vuotta Suomessa toiminut Kotijäätelö lopetti toimintansa viime syksynä kannattamattomana. Uudet yrittäjät uskovat kuitenkin, että toiminnalle riittää markkinoita ja kysyntää.

”Toimintamme on perusteiltaan samanlaista kuin Kotijäätelöllä, mutta meillä ei ole kytköksiä edelliseen toimijaan. Olemme syksyn ja talven aikana rakentaneet reitit uudestaan ja aloittelemme toimintaa nyt maaliskuussa”, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa Jätskiauto Oy:n yrittäjänä toimiva Pasi Kauranen kertoo.

Koko maassa toiminta alkaa 30 auton ja viiden yrittäjän voimin. Oulun seudulla autoja tulee olemaan liikenteessä yhteensä neljä ja ne liikkuvat Oulussa ja lähikunnissa. Kainuussa jätskiautot liikkuvat Kajaanissa, Hyrynsalmella, Puolangalla ja Paltamossa.

Oulussa jätskiautot aloittavat perjantaina Kello-Martinniemi-reitillä ja Puolivälinkangas-Välivainio-reitillä. Ajettavat reitit löytyvät täältä.

Yrityksen tunnusmelodiasta on sävelletty kaksi eri vaihtoehtoa, joista yleisö voi valita suosikkinsa Jätskiautoon Facebook-sivuilla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä