Suomeen yritettiin tuoda vääriä sadan dollarin seteleitä, mutta rajavartijan epäilyt pysäyttivät kolmen hengen ulkomaalaisseurueen torstaina Helsingin Eteläsatamaan. Helsingin rikospoliisi on pidättänyt väärän rahan levittämisyrityksestä kaksi liettualaista miestä ja yhden naisen.
- Heidän hallustaan löydettiin erittäin hyvin väärennettyjä sadan dollarin seteleitä kaikkiaan 88 kappaletta. Niiden valmistamiseen oli käytetty aika lailla korkeatasoista offsetpaino- ja lasertekniikkaa, kertoi tutkinnanjohtaja rikosylikomisaari Harri Juntunen.
Seurue oli lähtenyt Liettuasta, ajanut Latvian ja Viron läpi ja tuli torstaina puolenpäivän aikaan laivalla Tallinnasta Helsingin Eteläsatamaan. Rajavartijan epäilyt heräsivät hänen tiedustellessaan seurueen oleskeluvaroja.