Höntsäily, eli leikkimielinen pelailu vailla suorittamisen tai menestymisen painetta, on suosittu tapa harrastaa muun muassa jalkapalloa, jääkiekkoa tai salibandya. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura kerää suomalaisten höntsäilymuistoja julkaisuksi.
SKS korostaa, että monille höntsäily on elinikäinen tervehdyttävä liikuntaharrastus. Höntsäily voi olla uuteen ympäristöön tai pihapiiriin muuttaneen lapsen tai ikääntyneemmän pelailijan tapa saada kavereita, mutta myös tutustua yhteisöön ja paikalliseen kulttuuriin.
Seura järjestää keruun yhdessä Helsingin yliopiston dosentti Timo Kopomaan ja Nuorisotutkimuskeskuksen Mikko Salasuon kanssa. Höntsäilymuistoja voi lähettää Suomalaisen Kirjallisuuden Seuralle helmikuun 28. päivään 2020 asti. Muistojen kerääjät kertovat kokoavansa aiheesta julkaisua ja tiedottavansa tuloksista julkaisun yhteydessä.