Satelliittitietoliikenteestä vastaava Tekesin teknologia-asiantuntija Heikki Hannula on valittu Euroopan avaruusjärjestön ESA:n tietoliikennekomitean puheenjohtajaksi.
Tietoliikennekomitealla on merkittävä rooli Euroopan avaruusteollisuuden kilpailukyvylle, sillä se valmistelee ESA:n tietoliikenneohjelman sisältöä ja suunnittelee tulevia tietoliikennesatelliittien sovelluksia. Hannula toimii komitean puheenjohtajana kahden vuoden ajan.
"Tietoliikennesatelliitit ja niiden sovellukset ovat avaruustoiminnassa ainoa alue, joka on selkeästi kaupallista. Tältä näköalapaikalta on hyvä tarkastella sitä, mitä tapahtuu avaruusjärjestön satelliitti- ja tietoliikenneasioissa", Hannula kommentoi.
Euroopan avaruusjärjestön tietoliikenneohjelmasta rahoitetaan ARTES-ohjelmia, joissa yritykset ja tutkimuslaitokset kehittävät laitteistoa tietoliikennesatelliitteihin sekä satelliittitietoliikenteen uusia sovelluksia. Sovelluksia hyödynnetään esimerkiksi junissa, lentokoneissa, satelliittipuhelimissa ja laajakaistayhteyksissä.
Suomalaiset mukana tietoliikennesatelliitin kehittämisessä
Yksi komitean tämän vuoden merkittävimmistä päätöksistä koskee suurten ja entistä tehokkaampien Alphabus-tietoliikennesatelliittien hyödyntämistä. Euroopan avaruusteollisuuden ja ESAn yhteinen AlphaBus-hanke tähtää tietoliikennesatelliittien sarjatuotantoon, kun tähän asti satelliitit ovat olleet yksittäiskappaleita.
Suomalaiset ovat ensi kertaa olleet mukana näin suuressa tietoliikennesatelliittihankkeessa alusta asti. Ensimmäisen AlphaBusiin perustuvan kaupallisen satelliitin on määrä kiitää avaruuteen vuonna 2009.