Sum­ma­sen jat­ka­mi­ses­ta tie­do­te­taan kes­ki­viik­ko­na

Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajan Raimo Summasen jatkamisesta nykyisessä tehtävässään tiedotetaan keskiviikkona. Jääkiekkoliiton edustajat kertoivat asiasta tiistaina.

Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentajan Raimo Summasen jatkamisesta nykyisessä tehtävässään tiedotetaan keskiviikkona. Jääkiekkoliiton edustajat kertoivat asiasta tiistaina.

Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Kalervo Kummola kertoi, että Jääkiekkoliiton johtokunta ja Summanen neuvottelivat asiasta tiistaina, mutta hänen mukaansa mitään lopullista päätöstä ei ole tehty.

"Jos kaikki päätökset olisi tänään (tiistaina) tehty, niin me olisimme varmaan voineet tiedottaa asiasta jo tänään", Kummola totesi.

Päätös Summasen jatkamisesta syntynee keskiviikkona iltapäivään mennessä. Summasella on sopimus voimassa kesään 2006 asti. "Keskusteluja on käyty. Ihan hyvässä hengessä ovat sujuneet", Kummola vahvisti.

Myös Jääkiekkoliiton tiedottaja Henry Järvinen pysyi salamyhkäisellä linjalla. "Keskiviikkona on tiedotustilaisuus, ja siihen mennessä tehdään päätös. Tilaisuudessa kerrotaan kaikki", Järvinen sanoi.

Summanen joutui valtaisan kritiikin kohteeksi syyskuun maailmancup-turnauksen aikana, kun puolustaja Janne Niinimaa vetäytyi joukkueesta kesken turnauksen. Syyksi Niinimaa ilmoitti tuolloin henkilökemian toimimattomuuden.

Mediassa arvuuteltiin syksyllä myös paljolti sitä, että Summanen olisi käyttäytynyt oikullisesti liiton johtajien, muiden valmentajien sekä joidenkin maajoukkueen pelaajien kanssa.

Suomen joukkue selviytyi maailmancupissa kautta aikojen ensimmäistä kertaa loppuotteluun, mutta joutui taipumaan Kanadalle lukemin 2-3.

Ilmoita asiavirheestä