Sulake 8. sijalla De­loit­ten kas­vu­lis­tal­la

Suomalainen Sulake sijoittui 8. sijalle Deloitten Euroopan, Lähi-idän ja Aasian alueen nopeimmin kasvavien yritysten Technology Fast 500 -tutkimuksessa. Edellisessä tutkimuksessa nopeimmin kasvanut suomalaisyritys Proha sen sijaan putosi listalta kokonaan.

Suomalainen Sulake sijoittui 8. sijalle Deloitten Euroopan, Lähi-idän ja Aasian alueen nopeimmin kasvavien yritysten Technology Fast 500 -tutkimuksessa. Edellisessä tutkimuksessa nopeimmin kasvanut suomalaisyritys Proha sen sijaan putosi listalta kokonaan.

Yhteensä suomalaisyrityksiä on 500 yrityksen joukossa 19, enemmän kuin koskaan. Kasvuyritysten johtajille tehdyn kyselyn mukaan usko liiketoiminnan kasvun jatkumiseen on vahvistunut.

Listattujen yritysten liikevaihto on kasvanut keskimäärin 935 prosenttia viimeisen viiden vuoden aikana, 308 prosenttia vähemmän kuin vastaavassa tutkimuksessa vuotta aiemmin. Ykköseksi sijoittunut norjalainen laajakaistaoperaattori Catch Communications ASA on saavuttanut keskimäärin 77 682 prosentin kasvun viimeisen viiden vuoden aikana. Sulakkeen vastaava viiden vuoden kasvuprosentti on 8173.

Nopeimmin kasvavia suomalaisyrityksiä on Sulakkeen lisäksi muun muassa Flander (73.), Futuremark (85.) ja Hantro (125.).

Suomalaisyritysten määrä selittyy osin sillä, että tämän vuoden listauksessa on mukana myös listaamattomien suomalaisyritysten tietoja, kun aikaisempina vuosina Suomesta ovat mukana olleet vain pörssiyritykset.

"Suomalaisyritysten edustus kasvulistauksessa alkaa näyttää nyt oikeaa suuntaa. Kansainväliset pääomasijoittajat tutkivat tätäkin tutkimusta huolella, ja siksi on tärkeää saada mahdollisimman paljon suomalaisia yrityksiä Fast 500 -listalle", Suomen Deloitten Ilkka Yli-Ojanperä toteaa.

Ohjelmistoyrityksiä on listalla aiempaa enemmän ja niiden osuus on yhteensä 47 prosenttia. Viestintä- ja verkkoyrityksiä on myös enemmän kuin viime vuonna, yhteensä 16 prosenttia.

Ilmoita asiavirheestä