Su­kel­ta­jat Kurskin up­poa­mis­pai­kal­le

Norjalaiset ja venäläiset sukeltajat olivat sunnuntaina Barentsinmerellä matkalla kohti paikkaa, johon venäläinen ydinsukellusvene Kursk upposi elokuussa.

Norjalaiset ja venäläiset sukeltajat olivat sunnuntaina Barentsinmerellä matkalla kohti paikkaa, johon venäläinen ydinsukellusvene Kursk upposi elokuussa. Sukeltajien on määrä aloittaa hylyn tutkiminen maanantaina.

Sukeltajien on tarkoitus aloittaa vaiheittainen operaatio, joka huipentuu Kurskin nostoon pohjasta ja sen kuljettamiseen erikoistelakalle syyskuun puolivälissä. Kursk kuljetetaan Murmanskiin, missä sijaitsee Venäjän Pohjoisen laivaston tukikohta. Sukellusveneen etuosan pelätään räjähtävän, koska siellä on edelleen runsaasti sekä torpedoja että risteilyohjuksia.

Norjalaiset ovat olleet huolissaan mahdollisesta radioaktiivisen säteilyn vaarasta alueella. Kursk vei mukanaan meren pohjaan kaikki laivalla olleet 118 merisotilasta. Venäjä ei ole vahvistanut turman syytä. Kurskin hylky makaa 110 metrin syvyydessä.

Ilmoita asiavirheestä