Stubb lyö jäitä hattuun lau­tas­kiis­tas­sa

Ulkoministeri Alexander Stubbin (kok.) mukaan kiista siitä, edustaako presidentti Suomea EU:n huippukokouksissa, ratkaistaan tällä viikolla "kaikessa rauhassa".

Ulkoministeri Alexander Stubbin (kok.) mukaan kiista siitä, edustaako presidentti Suomea EU:n huippukokouksissa, ratkaistaan tällä viikolla "kaikessa rauhassa".

Stubb muistutti lehdistötapaamisessa, että joulukuun huippukokous käydään vielä Ruotsin eikä uuden EU-presidentin johdolla.

Stubbin mukaan vielä ei ole tiedossa myöskään, minkälainen kutsu Ruotsilta kokoukseen tulee.

Stubb korosti, että Lissabonin sopimus ei kuitenkaan ratkaise, miten Suomen perustuslakia tulkitaan, vaan se on Suomen oma asia.

- Mutta varmasti tämän viikon aikana ihan rauhassa ja maltilla käydään keskustelua siitä, millaiseksi tämä muodostuu, Stubb sanoi.

Lissabonin sopimusta on luettu niin, että presidentin tie EU-kokouksiin nousee pystyyn. Ulkoministeri korosti, että sopimus ei ratkaise, miten Suomen perustuslakia tulkitaan, vaan se on tehtävä itse.

- Ja onko niiden johtopäätösten aika sitten vuosi 2009 vai 2012, niin hirveän vaikea ennakoida.

Ulkoministerin mukaan asiassa eivät ole vastakkain henkilöt, vaan instituutiot.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä