Toimihenkilökeskusjärjestö STTK esittää pienten lasten vanhemmille uutta, erityisesti isille tarkoitettua lomajärjestelmää. Isien vanhempainloma voitaisi toteuttaa esimerkiksi kuukauden pituisella hoitovapaalla sekä kehittämällä joustavia työaikajärjestelyjä ja vuorotteluvapaata.
STTK:n kehittämisyksikön johtaja Leila Kurki perustelee uudistuksia sillä, että nyt vain pari prosenttia isistä käyttää isyyslomaoikeuttaan vanhempainrahakaudella ja alle prosentti jää hoitovapaalle.
- Vain isien käyttöön tarkoitettu vanhempainloma rohkaisisi isiä nykyistä useammin käyttämään myös osan vanhempien kesken jaettavissa olevasta päivärahakaudesta ja madaltaisi kynnystä myöhemmin jäädä hoitamaan sairasta lasta.
Lastenhoitovapaiden tasaisempi jakautuminen voisi samalla parantaa naisten työmarkkina-asemaa ja vähentää naisvaltaisille aloille painottuvia kustannuksia.