Stora Enson mukaan yhtiössä käydään jatkuvasti periaatteellista pohdintaa sen Suomen metsien myynnistä. Yhtiö kertoi jo viime keväänä aikomuksestaan irtautua Suomessa olevasta metsäomaisuudestaan.
- Mitään ajankohtaista asiaan ei liity, yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja Jorma Westlund kuitenkin sanoo.
Ylen radiouutiset nosti asian uudelleen esiin tiistaiaamuna. Aamulehden ja Turun Sanomien mukaan Stora Enso on esittänyt talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa, että valtio ostaisi yhtiön metsiä. Valiokunta on hallituksen avainministerien keskustelufoorumi.
Stora Ensolla on Suomessa noin 600 000 hehtaaria metsää hajallaan Itä- ja Pohjois-Suomessa. Ruotsissa sijaitsevat metsät ovat yhtiölle paljon tärkeämpiä.