Stora Ensossa poh­di­taan yhä metsien myyntiä

Stora Enson mukaan yhtiössä käydään jatkuvasti periaatteellista pohdintaa sen Suomen metsien myynnistä.

Stora Enson mukaan yhtiössä käydään jatkuvasti periaatteellista pohdintaa sen Suomen metsien myynnistä. Yhtiö kertoi jo viime keväänä aikomuksestaan irtautua Suomessa olevasta metsäomaisuudestaan.

- Mitään ajankohtaista asiaan ei liity, yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja Jorma Westlund kuitenkin sanoo.

Ylen radiouutiset nosti asian uudelleen esiin tiistaiaamuna. Aamulehden ja Turun Sanomien mukaan Stora Enso on esittänyt talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa, että valtio ostaisi yhtiön metsiä. Valiokunta on hallituksen avainministerien keskustelufoorumi.

Stora Ensolla on Suomessa noin 600 000 hehtaaria metsää hajallaan Itä- ja Pohjois-Suomessa. Ruotsissa sijaitsevat metsät ovat yhtiölle paljon tärkeämpiä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä