St. Louisin ko­va­naa­ma sai viiden ottelun pe­li­kiel­lon

Jääkiekon NHL-joukkue St. Louis Blues joutuu tulemaan marraskuun alkuun toimeen ilman Maxim Lapierreä.

Jääkiekon NHL-joukkue St. Louis Blues joutuu tulemaan marraskuun alkuun toimeen ilman Maxim Lapierreä. Kovaotteinen laitahyökkääjä sai NHL:n kurinpitoelimeltä viiden ottelun pelikiellon, kun hän taklasi tiistain kierroksen pelissä selästä San Josen Dan Boylea.

Boyle ehti syöttää kiekon pois ottelun avauserässä, kun Lapierre sysäsi hänet selästä rajusti päin kaukalon laitaa. Boyle teloi kasvonsa laitaan ja jäi jäähän makaamaan, kunnes hänet kannettiin kentältä. Hän kävi hoidettavana sairaalassa.

Lapierre sai teostaan ottelurangaistuksen. Pelikiellon lisäksi hän menettää palkastaan runsaat 28 000 dollaria. Vuonna 2010 hän sai selästä taklaamisesta neljän ottelun pelikiellon.

Lapierre voi palata St. Louisin kokoonpanoon 1. marraskuuta pelattavan Florida-ottelun jälkeen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä