Sri Lankan hallitus ilmoittaa ryhtyneensä toimiin, joilla kumotaan tamilijärjestö LTTE:lle asetettu toimintakielto. Lopulliset rauhanneuvottelut on määrä käydä Thaimaassa kesäkuun lopussa tai varhain heinäkuussa.
Perustuslaillisista asioista vastaava ministeri G.L. Peiris kertoi, että Tamil Eelamin vapautuksen tiikereitä koskeva kielto poistetaan kokonaan kymmenen päivää ennen neuvotteluiden aloittamista. Kapinalliset ovat kieltäytyneet saapumasta neuvottelupaikalle, ellei kieltoa ole siihen mennessä purettu.
LTTE julistettiin laittomaksi sen jälkeen, kun kapinallisia epäiltiin syyllisiksi Intian entisen pääministerin Rajiv Gandhin salamurhaan toukokuussa 1991. Vuonna 1983 alkaneessa tamilitiikereiden taistelussa oman valtion puolesta on saanut surmansa yli 60 000 ihmistä.