Soudut pot­kai­se­vat vapun käyn­tiin Oulussa

Oulun opiskelijoiden vappu pärähtää tänään toden teolla käyntiin Kirkkovenesouduilla Tuiran uimalassa.

Oulun opiskelijoiden vappu pärähtää tänään toden teolla käyntiin Kirkkovenesouduilla Tuiran uimalassa. Mukaan on ilmoittautunut 30 ainejärjestöjen venekuntaa. Tilaisuuden järjestää prosessikilta.

Päivä jatkuu kyykkäkisoilla uimalassa. Koko päivän opiskelijoiden kuljetuksesta huolehtii bussi numero 69, eli vesibussi. Tämän ajoneuvon kyydissä ei kuitenkaan tarvitse juoda pelkkää vettä.

Rannalta voi myös hankkia arkkitehtiopiskelijoiden myymän vappulehden, Ööpisen. Tänä vuonna teema on kertoman mukaan naispainoitteinen. Eli se on suunnattu miehille.

Maanantaina vapun riekunta jatkuu muun muassa tempauksilla.

"Tempaukset ovat jotain yhteistä hyvää, joka kestää täyden vuorokauden. Esimerkkinä voisi mainita killan, joka pari vuotta sitten pesi koko päivän toripoliisia", prosessikillan puheenjohtaja Tuomas Savola kertoo.

Tiistaina eli Wappuna nähdään muun muassa Wappukulkue sekä uusien opiskelijoiden eli fuxien kaste Åströmin puistossa.

Vapunajan ohjelma teekkariyhdistyksen nettisivuilla

Ilmoita asiavirheestä