So­siaa­li­puo­lel­ta nippu asioita bud­jet­ti­rii­heen

Valtiovarainministeriön ja muiden ministeriöiden keskinäisissä budjettineuvotteluissa jäi perjantainakin koko hallituksen budjettiriiheen jonkin verran neuvoteltavaa.

Valtiovarainministeriön ja muiden ministeriöiden keskinäisissä budjettineuvotteluissa jäi perjantainakin koko hallituksen budjettiriiheen jonkin verran neuvoteltavaa.

Sosiaali- ja terveysministeriössä jäi jatkoneuvotteluihin asioita molemmilta ministereiltä. Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haatainen (sd.) haluaisi yrittäjien puolisot työttömyysturvan piiriin. Myös työsuojelupiirit kaipaavat lisämäärärahaa työntekijöiden etuuksien turvaamiseksi ja harmaan talouden torjumiseksi.

Haataisen kontolla on myös valmistella esitykset lapsiperheiden, erityisesti yksinhuoltajatalouksien sekä vanhusväestön syrjäytymisen estämiseksi. SDP:n puoluehallitus on jo linjannut, että se haluaa budjettiin vielä lisää rahaa vähäosaisimpien kansalaisten tukemiseen.

Peruspalveluministeri Liisa Hyssälä (kesk.) joutuu viemään budjettiriiheen esityksensä omaishoitajien vapaista, maatalousyrittäjien yhdestä lisälomapäivästä ja turkistuottajien lomituksesta. Valtiovarainministeri Eero Heinäluoma (sd.) ei vielä perjantaina Hyssälän esityksille heltynyt.

Armeija kaipaa bensarahaa

Sisäministeri Kari Rajamäellä (sd.) on neuvoteltavaa vielä biometristen passien aiheuttamien kustannusten jaosta sekä poliisin toimitilojen peruskorjausvaroista. Poliisitalojen peruskorjaushankkeita on vireillä useilla paikkakunnille ja kaivattava lisärahoitus on Rajamäen mukaan yli neljä miljoonaa euroa.

Puolustusministeri Seppo Kääriäisen (kesk.) ainoana budjettimurheena on polttoaineen hintojen nousu, joka aiheuttaa vaikeuksia armeijalle. Kääriäinen ei halunnut perjantaina kuitenkaan määritellä, kuinka monta lisämiljoonaa puolustusvoimat polttoainekuluihin tarvitsee.

Ympäristöministeriöllä on ministeri Jan-Erik Enestamin (r.) mukaan riiheen vietävänä "perinneriita" ympäristötöiden rahoista. Enestamin mukaan rahat on lopulta saatu joko neuvottelemalla tai eduskunnan lisääminä, mutta valtiovarainministeriö poistaa ne esityksestään aina, koska ei pidä eduskunnan menettelystä. Rahaa siirtoviemäröinti- ja vesijohtotöihin tarvitaan Enestamin mukaan 2,9 miljoonaa.

Enestamin mukaan myös tutkimus- ja kehitysrahoitus kaipaa noin miljoonan lisäystä Kioton sopimuksen jälkeiseen aikaan valmistautumisen vuoksi. Uusien ympäristövahinkojen torjunta-alusten aiheuttaman lisärahatarpeen rahaministeriö Enestamin mukaan myönsi.

Ministeriökohtainen kaksipäiväinen neuvottelukierros päättyi perjantaina. Koko hallituksen budjettiriihi lämpiää 23. elokuuta.

Ilmoita asiavirheestä