Sosiaalidemokraattisen puolueen vaalivoitto varmistui Itävallassa eilen, kun myös ennakkoäänet saatiin laskettua. Asiasta kertoi Itävallan televisio myöhään illalla.
Sosiaalidemokraatit saivat lopullisten tulosten mukaan 35,3 prosenttia äänistä runsas viikko sitten pidetyissä parlamenttivaaleissa, kun taas vaaleissa tappion kärsinyt konservatiivipuolue jäi 34,3 prosenttiin. Sosiaalidemokraattien kaula konservatiiveihin lyheni hitusen ennakkoäänten laskemisen jälkeen. Vaaleissa oli laskematta yli 200 000 ennakkoääntä.
Vihreät löivät Jörg Haiderin perustaman vapauspuolueen noin 500 äänellä. Vihreiden tulos riittää yhteen parlamentin kolmesta puhemiehen paikasta, mutta se ei riitä enemmistöön sosiaalidemokraattien kanssa.
Myös Haiderin uusi äärioikeistolainen puolue Itävallan tulevaisuuden liitto selvitti neljän prosentin äänikynnyksen.