Sosiaalidemokraatit kärsivät suurtappion STTK:laisen terveyden- ja sosiaalihuoltoalan Tehyn liittokokousvaaleissa. Vaalien suurin voittaja on istuvaa kokoomuslaista puheenjohtajaa Jaana Laitinen-Pesolaa tukeva ryhmittymä.
Laitinen-Pesolan takana olevat kaksi vaaliliittoa saivat 290-jäseniseen liittokokoukseen 118 edustajaa eli 18 enemmän kuin vuonna 1997. Sosiaalidemokraattien paikkaluku tippui neljänneksen 73:een.
Myös keskusta ja vasemmisto menivät vaaliessa eteenpäin. Molemmat lisäsivät paikkamääränsä kuudella, keskiryhmä 63:een ja vasemmisto 32:een.
Kesäkuisessa liittokokouksessa päästään äänestämään puheenjohtajasta, vaikka Tehyn nykylinja saikin siis vaaleissa vahvistusta. Laitinen-Pesolan lisäksi ehdolla ovat olleet sosiaalidemokraattien Liisa Terävä, keskustan Arja Eeva ja vasemmiston Liisa Kivekäs. Vaa'ankielen asemaan noussevat keskustan liittokokousedustajat kuten monesti aiemminkin.